Ferudun Gündüz
Anadolu Yönetim Danışmanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Bilindiği üzere Yönetim Danışmanlığı; bağımsız, bilgili ve deneyimli kişi veya kişiler tarafından özel, kamu ve diğer işletmelerde iş stratejisi, organizasyonel yapı, iş yapma yöntemleri alanlarındaki sorunların belirlenmesi, araştırılması ve uygun önerilerin yapılarak bu önerilerin uygulanmasında destek olmayı kapsayan bir hizmettir.
Bu meslek 24 yıldan beri İstanbul merkezdeki YDD tarafından temsil edilmekteydi. Ancak, 2015’te alınan karar çerçevesinde Yönetim Danışmanlarının örgütlenerek mesleklerini tanıtmaları, mesleğe yeni Yönetim Danışmanları kazandırılması ve KOBİ’ lerimizin kurumsallaşması ve markalaşması ve sonrasında uluslararası piyasalarda rekabet edebilecek hale gelmeleri için profesyonel destek almalarını teminen Anadolu’da da yaygınlaşmasına karar verildi.
Bu kapsamda ekte belirtilen ve 10 ili (Mersin, Adana, Hatay, Osmaniye, Aksaray, Niğde, Burdur, Isparta, Antalya ve KKTC ) kapsayan bölgede AKDENİZ YÖNETİM DANIŞMANLARI DERNEĞİ’nin aşağıda belirtilen Yönetim Danışmanı özellikli akademisyen ve uzmanlardan oluşan Kurucu Heyet tarafından 23 Haziran 2016’da Mersin merkezli olarak kuruluşu gerçekleştirildi.
AKDENİZ YDD, YÖNETİM DANIŞMANLARI DERNEĞİ‘mizin 1. Genel Kurulunu ise Mersin Divan Oteli’nde basın temsilcilerinin de katılımıyla ve başarılı bir organizasyon ile gerçekleştirdik. Prof. Dr. Süleyman Türkel’in Divan Başkanlığını yaptığı Genel Kurulda 1. Dönem için seçilen Yönetim Kurulu kendi içinde görev dağılımını da gerçekleştirdi. Güncellenen şekliyle Yönetim Kurulumuz; Başkan – Ferudun Gündüz, Başkan Yrd – Doç Dr İlhan Ege, Genel Sekreter -Hatice İğde, Sayman – Hasan Uğur Can ve Yönetim Kurulu Üyeleri; Dr. Obengül Ejder, Dr. Osman Yılmaz ve Elif Taştan olarak görevlerine devam etmektedirler.
10 ilde görev üstlenen AYDD, kentimizde ki 2 bini aşkın STK içinde en nitelikli insan kaynağına sahip dernekler içinde önde olan bir kurumdur. %42’si Doktora ve Yüksek Lisans sahip olan %58’inin de tamamı Lisans mezunu ve Yüksek Lisansı devam etmekte olan kişilerden oluşmaktadır. Üyelerin toplam iş ve proje deneyimi 600 yılın üzerinde olup %36’sını da kadınlar oluşturmaktadır. Başarılı işletme yönetimi, Kurumsallaşma ve Markalaşma için doğru danışman havuzun sahip doğru bir adres aranıyor o da AYDD’dir. Aralık ayında federasyona bağlanacak olan AYDD, bu kanal sayesinde Avrupa merkezli International Council of Management Consulting Institutes- Yönetim Danışmanları Kuruluşları Uluslararası Konseyi (ICMCI) üyesi olacaktır.
Türkiye’de kurulu bulunan diğer Bölgesel YDD dernekleri ile birlikte bir süreden beridir kurulacak TÜRKİYE YÖNETİM DANIŞMANLARI DERNEKLERİ FEDERASYONU için de yoğun çalışmalar yapmaktayız. Bundan sonraki adımda Odalaşma ve sonrasında ise ICMC ne de katılmaktır.
Bölgemizdeki KOBİ’lerimizin gelişmesine destek verecek yönetim danışmanlarının Anadolu’da yapılanan ilk örgütlerinden biri olan AKDENİZ YDD’nin Kurucu Heyetini oluşturan çok değerli üyelerine ve halihazır Yönetim Kurulu Üyelerine mesleğimizin gelişimi için verdikleri özverili katkı için minnettarlığımı ifade etmek isterim.
Yönetim Danışmanlığı mesleğinin tanıtılması, mesleğin niteliklerine uygun yeni kişilerin alınarak yetiştirilmesi, daha fazla CMC Belgeli Yönetim Danışmanına ulaşmak için; işletmelerimizin önce kurumsallaşıp sonra markalaşmasına katkı sağlayarak ulusal ve uluslararası rekabette öne çıkacak KOBİ’ler yaratılması için özverili çalışmalarımıza derneğimiz çatısı altında bıkmadan usanmadan devam edeceğiz.
Unutulmamalıdır ki; verimli, huzurlu ve sağlıkla büyüyecek işletmeler için Profesyonel Yönetim Danışmanlığı hizmeti almak işletmeler için yaşamsal önem taşımaktadır.

Ferudun GÜNDÜZ Yönetim Danışmanı(CMC) *
AKDENİZ YDD
Yönetim Kurulu Başkanı

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment